Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.

Resultat Skomakardoppet i Hallsberg
2019-03-03 22:05
Resultat Skomakardoppet i Hallsberg
Sammanfattning från
Skomakardoppet 2019 i Hallsberg
2019-03-02 till 
  
Totalt 204 deltagare från 12 klubbar.
Karlskoga Simförening deltog med 24 simmare.
  
Medaljer
Guld
50m Frisim fl. Öppen kl.   Alexandra Kinell Tid 00:27.47 Plac. 1
Silver
100m Bröstsim po. A-B 14-15 år  Lukas Franz Tid 01:22.30 Plac. 2
100m Ryggsim fl. A-B   Alexandra Kinell Tid 01:09.06 Plac. 2
100m Frisim fl. A-B   Alexandra Kinell Tid 01:01.29 Plac. 2
Brons
100m Medley po. C-D 11 och yngre  Milo Thunberg Tid 01:40.35 Plac. 3
100m Ryggsim po. A-B 14-15 år  Lukas Franz Tid 01:13.96 Plac. 3
100m Medley fl. A-B   Alexandra Kinell Tid 01:09.86 Plac. 3
100m Fjärilsim fl. A-B   Alexandra Kinell Tid 01:11.47 Plac. 3
  
Medaljtabell
1.Örebro Simallians: 33 guld, 31 silver, 28 brons 
2.Hallsberg Kumla Simklubb: 21 guld, 5 silver, 4 brons 
3.Mölndals Allmänna Simsällskap: 12 guld, 17 silver, 21 brons 
4.Grums Simsällskap: 8 guld, 2 silver, 3 brons 
5.Lindesbergs Simsällskap: 4 guld, 4 silver, 2 brons 
6.Karlskoga Simförening: 3 guld, 3 silver, 4 brons 
7.Motala Simsällskap: 2 guld, 12 silver, 11 brons 
8.Katrineholms Simsällskap: 2 guld, 3 silver, 1 brons 
9.Finspångs Simklubb: 0 guld, 3 silver, 4 brons 
10.Nora Simsällskap: 0 guld, 2 silver, 0 brons 

Adrian Lambertsson
100m Bröstsim po. C-D (Plac 13) 01:55.50  (02:02.52) PR
50m Frisim po. öppen kl. (Plac 54) 00:40.40  (00:41.88) PR
100m Frisim po. C-D (Plac 15) 01:29.24  (01:41.57) PR
 
Agnes Rydh-Dufva
100m Ryggsim fl. A-B (Plac 13) 01:21.11  (01:16.19)
50m Frisim fl. Öppen kl. (Plac 23) 00:30.64  (00:30.07)
100m Frisim fl. A-B (Plac 7) 01:07.16  (01:05.12)
 
Alexandra Kinell
100m Ryggsim fl. A-B (Plac 2) 01:09.06  (01:11.07) PR
100m Fjärilsim fl. A-B (Plac 3) 01:11.47  (01:09.25)
50m Frisim fl. Öppen kl. (Plac 1) 00:27.47  (00:27.51) PR
100m Medley fl. A-B (Plac 3) 01:09.86  (01:10.24) PR
100m Frisim fl. A-B (Plac 2) 01:01.29  (01:01.30) PR
 
Alma Stolphage
50m Frisim fl. Öppen kl. (Plac 82) 00:39.04  (00:38.28)
 
Alva Avander
100m Medley fl. C-D (Plac 24) 01:50.47  (01:47.88)
100m Frisim fl. C-D (Plac 30) 01:49.19  (01:53.33) PR
50m Frisim fl. Öppen kl. (Plac 94) 00:42.96  (00:47.44) PR
100m Ryggsim fl. C-D (Plac 22) 01:48.57  (01:50.37) PR
100m Bröstsim fl. C-D (Plac 21) 02:02.51  (02:01.16)
 
Alva Krona
100m Frisim fl. C-D (Plac 17) 01:25.03  (01:24.30)
50m Frisim fl. Öppen kl. (Plac 78) 00:38.01  (00:38.34) PR
100m Bröstsim fl. C-D (Plac 16) 01:51.01  (01:51.53) PR
200m Bröstsim fl. C-D (Plac 11) 03:57.55  (03:58.68) PR
 
Elin Jonsson
50m Frisim fl. Öppen kl. (Plac 80) 00:38.84  (00:38.72)
 
Frida Jonsson
100m Ryggsim fl. A-B (Plac -1) 01:43.21  (01:40.67)
50m Frisim fl. Öppen kl. (Plac 88) 00:40.61  (00:38.57)
100m Frisim fl. A-B (Plac 33) 01:28.51  (01:27.15)
 
Gabriel Hökemyr
400m Frisim po. A-B (Plac 5) 04:42.02  (04:46.84) PR
100m Medley po. A-B (Plac 9) 01:09.82  (01:10.79) PR
50m Frisim po. öppen kl. (Plac 17) 00:27.95  (00:28.16) PR
100m Frisim po. A-B (Plac 13) 01:01.19  (01:01.61) PR
100m Bröstsim po. A-B (Plac 6) 01:17.22  (01:18.33) PR
200m Medley po. A-B (Plac 10) 02:29.33  (02:31.17) PR
 
Gabriel Raicu
50m Frisim po. öppen kl. (Plac 29) 00:30.16  (00:30.88) PR
100m Frisim po. A-B (Plac 18) 01:09.04  (01:08.92)
100m Ryggsim po. A-B (Plac -1) 01:25.25  (01:22.77)
100m Bröstsim po. A-B (Plac 13) 01:26.01  (01:23.24)
 
Ida Pettersson
100m Medley fl. C-D (Plac 5) 01:25.12  (01:27.50) PR
100m Frisim fl. C-D (Plac 4) 01:09.75  (01:10.95) PR
50m Frisim fl. Öppen kl. (Plac 29) 00:31.40  (00:31.34)
100m Ryggsim fl. C-D (Plac 5) 01:22.09  (01:26.61) PR
100m Bröstsim fl. C-D (Plac 12) 01:43.29  (01:43.62) PR
 
Linus Åkesson
50m Frisim po. öppen kl. (Plac 36) 00:32.21  (00:32.65) PR
100m Frisim po. A-B (Plac 13) 01:12.22  (01:13.71) PR
100m Ryggsim po. A-B (Plac 10) 01:23.46  (01:24.25) PR
100m Bröstsim po. A-B (Plac 15) 01:40.19  (01:39.47)
100m Fjärilsim po. A-B (Plac -1) 01:26.73  (01:21.52)
 
Lukas Franz
50m Frisim po. öppen kl. (Plac 22) 00:28.91  (00:29.61) PR
100m Frisim po. A-B (Plac 4) 01:03.95  (01:05.71) PR
100m Ryggsim po. A-B (Plac 3) 01:13.96  (01:15.10) PR
100m Bröstsim po. A-B (Plac 2) 01:22.30  (01:20.62)
 
Mari Sletvold-Walby
50m Frisim fl. Öppen kl. (Plac 90) 00:41.59  (00:41.72) PR
100m Medley fl. A-B (Plac -1) 01:44.29  (01:47.57) PR
100m Frisim fl. A-B (Plac 39) 01:37.90  (01:33.31)
 
Melker Karlsson
100m Ryggsim po.C-D (Plac 8) 01:35.32  (01:44.89) PR
100m Bröstsim po. C-D (Plac 6) 01:39.51  (01:48.74) PR
100m Frisim po. C-D (Plac 6) 01:17.78  (01:21.03) PR
 
Milo Thunberg
50m Frisim po. öppen kl. (Plac 53) 00:37.50  (00:39.30) PR
100m Medley po. C-D (Plac 3) 01:40.35  (01:44.71) PR
100m Frisim po. C-D (Plac 4) 01:25.82  (01:34.57) PR
 
Milton Linander-Karlsson
50m Frisim po. öppen kl. (Plac 58) 00:57.48  (01:03.84) PR
 
Mio Gullbrand
100m Ryggsim po.C-D (Plac 9) 01:36.09  (01:32.31)
100m Bröstsim po. C-D (Plac 7) 01:44.53  (01:48.91) PR
100m Frisim po. C-D (Plac 10) 01:24.39  (01:25.35) PR
 
Samuel Basson
50m Frisim po. öppen kl. (Plac 50) 00:37.09  (00:39.60) PR
 
4X50m Frisim po. C-D 02:28.14 (Plac 1)
Mio Gullbrand - 00:38.83
Melker Karlsson - 00:34:83
Adrian Lambertsson - 00:38:66
Samuel Basson - 00:35:82
 
4X50m Frisim fl. C-D 02:36.28 (Plac 5)
Alva Krona - 00:37.52
Ida Pettersson - 00:30:92
Alva Avander - 00:44:40
Sally Löthgren - 00:43:44
 
4X50m Medley fl. C-D 03:04.04 (Plac 4)
Alva Avander - 00:46.86
Alva Krona - 00:51:71
Ida Pettersson - 00:38:95
Sally Löthgren - 00:46:52
 
4X50m Medley po. C-D 02:50.35 (Plac 1)
Mio Gullbrand - 00:43.56
Samuel Basson - 00:48:60
Melker Karlsson - 00:42:61
Milo Thunberg - 00:35:58

Nyhetsarkiv
Resultat Västerås Meet2019-04-01 13:13
Resultat UGP3 Eskilstuna2019-03-10 20:08
 
Våra samarbetspartners
Vår webbshop
Stöd oss via Sponsorhuset
Stöd oss via Gräsroten
Besök oss på Facebook