Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.

Skomakardoppet Reportage
2016-03-07 09:34

Under lördagen och söndagen deltog Karlskoga Simförening med sina yngre simmare på Skomakardoppet i Hallsberg tillsammans med 12 andra klubbar från Mellansverige. Totalt deltog 29 simmare från Karlskoga, och sammantaget presterade simmarna över förväntan. 

Gren 2, 4X50m Frisim po. C-D, Finaler 13 år och yngre 

Karlskoga Sf Lag 1 plac 1 (2:18.13) Liam Fahlin, Oskar Högqvist, Philip Löfbom, Oscar Björstam

Karlskoga Sf Lag 2 plac 3 (2:47.55) Viktor Hellberg, Lukas Franz, Linus Åkesson, Gabriel Raicu

Gren 3, 50m Frisim fl. Öppen kl., Finaler 0 år och äldre 

Matilda Ek plac 20 (32.33) Elin Nilsson plac 25 (32.77) Moa Hammarbäck plac 32 (33.32) Filippa Thyrman plac 35 (33.66) Frida Medeskog plac 37 (33.92) Hannah Eriksson Sundin plac 44 (35.60) Alice Bergström plac 48 (36.21) Maja Nyberg plac 61 (37.01) Thea Lekberg plac 63 (37.51) Alva Jibbefors plac 66 (39.34) Paula Johansson plac 71 (40.78) Alva Andersson plac 74 (42.00) Linnéa Therus plac 76 (44.52) Thelma Jansson plac 78 (45.27) Rania Rashiid plac 84 (48.54)

Gren 4, 200m Medley po. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Noel Hodberg plac 7 (3:08.15)

Gren 5, 200m Medley fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Frida Medeskog plac 3 (3:08.84)

Gren 6, 100m Frisim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Philip Löfbom plac 1 (1:06.95) Oscar Björstam plac 2 (1:14.39)

Gren 6, 100m Frisim po. C-D, Finaler 11 år och yngre 

Linus Åkesson plac 4 (1:38.21) Lukas Franz plac 5 (1:45.07)

Gren 6, 100m Frisim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Oskar Högqvist plac 6 (1:24.51) Liam Fahlin plac 9 (1:30.87) Gabriel Raicu plac 11 (1:34.72)

Gren 7, 100m Frisim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Matilda Ek plac 13 (1:11.49) Elin Nilsson plac 14 (1:11.50) Hannah Eriksson Sundin plac 25 (1:23.12)

Gren 8, 200m Bröstsim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Noel Hodberg plac 5 (3:21.56) Gabriel Hökemyr plac 7 (3:37.36)

Gren 9, 200m Bröstsim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Alice Bergström plac 10 (3:46.94)

Gren 10, 100m Ryggsim po.C-D, Finaler 12 - 13 år 

Philip Löfbom plac 1 (1:15.93)

Gren 10, 100m Ryggsim po.C-D, Finaler 11 år och yngre 

Lukas Franz plac 2 (1:46.18) Linus Åkesson plac 4 (1:50.39)

Gren 10, 100m Ryggsim po.C-D, Finaler 12 - 13 år 

Liam Fahlin plac 6 (1:45.69)

Gren 11, 100m Ryggsim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Elin Nilsson plac 3 (1:15.98) Matilda Ek plac 16 (1:24.65) Filippa Thyrman plac 19 (1:25.96)

Gren 12, 400m Frisim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Noel Hodberg plac 7 (5:48.15)

Gren 14, 100m Bröstsim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Philip Löfbom plac 1 (1:31.11)

Gren 14, 100m Bröstsim po. C-D, Finaler 11 år och yngre 

Lukas Franz plac 1 (1:52.56)

Gren 14, 100m Bröstsim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Oscar Björstam plac 2 (1:39.61) Oskar Högqvist plac 3 (1:45.26)

Gren 14, 100m Bröstsim po. C-D, Finaler 11 år och yngre 

Linus Åkesson plac 4 (2:10.19)

Gren 14, 100m Bröstsim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Gabriel Raicu plac 5 (1:46.14) Liam Fahlin plac 9 (1:59.54) Anas Rashiid plac 11 (2:16.81)

Gren 15, 100m Bröstsim fl. A - B, Finaler 14 - 15 år 

Matilda Ek plac 13 (1:37.29)

Gren 18, 100m Fjärilsim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Philip Löfbom plac 1 (1:21.29)

Gren 19, 100m Fjärilsim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Matilda Ek plac 10 (1:24.92) Elin Nilsson plac 11 (1:24.99)

Gren 20, 100m Medley po. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Noel Hodberg plac 5 (1:26.85) Gabriel Hökemyr plac 8 (1:38.15)

Gren 21, 100m Medley fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Frida Medeskog plac 5 (1:26.53) Moa Hammarbäck plac 6 (1:28.41)

Gren 21, 100m Medley fl. C-D, Finaler 11 år och yngre 

Linneá Therus plac 7 (1:52.26) Alva Andersson plac 8 (1:53.08)

Gren 21, 100m Medley fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Alice Bergström plac 18 (1:36.49) Paula Johansson plac 22 (1:42.57) Thea Lekberg plac 23 (1:43.41)

Gren 22, 4X50m Medley po. C-D, Finaler 13 år och yngre 

Karlskoga Sf Lag 1 plac 1 (2:47.76) Oskar Högqvist, Liam Fahlin, Philip Löfbom, Oscar Björstam

Gren 24, 4X50m Frisim fl. A-B, Finaler 14 år och äldre 

Karlskoga Sf Damer [2001] plac 6 (2:12.50) Elin Nilsson, Hannah Erikkson-Sundin, Matilda Ek, Filippa Thyrman

Gren 25, 4X50m Frisim fl. C-D, Finaler 13 år och yngre 

Karlskoga Sf Damer [2003] plac 4 (2:19.58) Thea Lekberg, Moa Hammarbäck, Frida Medeskog, Alice Bergström

Karlskoga Sf Damer Lag 2 plac 6 (2:34.64) Paula Johansson, Alva Jibbefors, Alva Andersson, Maja Nyberg

Gren 26, 50m Frisim po. öppen kl., Finaler 0 år och äldre 

Philip Löfbom plac 15 (30.31) Oscar Björstam plac 20 (33.01) Noel Hodberg plac 21 (33.35) Gabriel Hökemyr plac 34 (38.41) Liam Fahlin plac 38 (40.49) Viktor Hellberg plac 39 (44.57) Anas Rashiid plac 41 (51.06)

Gren 27, 200m Medley fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Elin Nilsson plac 8 (2:55.65)

Gren 28, 200m Medley po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Philip Löfbom plac 2 (2:47.31)

Gren 29, 100m Frisim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Frida Medeskog plac 4 (1:14.01)

Gren 29, 100m Frisim fl. C-D, Finaler 11 år och yngre 

Linneá Therus plac 5 (1:38.81) Thelma Jansson plac 6 (1:38.91)

Gren 29, 100m Frisim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Moa Hammarbäck plac 7 (1:16.83) Maja Nyberg plac 16 (1:22.22) Alice Bergström plac 20 (1:24.27) Thea Lekberg plac 24 (1:25.36) Alva Jibbefors plac 26 (1:29.13) Paula Johansson plac 28 (1:30.55)

Gren 30, 100m Frisim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Noel Hodberg plac 9 (1:11.68) Gabriel Hökemyr plac 13 (1:25.96)

Gren 31, 200m Bröstsim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Hannah Eriksson Sundin plac 10 (3:32.19)

Gren 32, 200m Bröstsim po. C-D, Finaler 11 år och yngre 

Viktor Hellberg plac 1 (4:01.87)

Gren 32, 200m Bröstsim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Oskar Högqvist plac 2 (3:48.99) Liam Fahlin plac 3 (4:05.00)

Gren 33, 100m Ryggsim fl. C-D, Finaler 11 år och yngre 

Linneá Therus plac 4 (1:48.47)

Gren 33, 100m Ryggsim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Frida Medeskog plac 7 (1:27.39) Moa Hammarbäck plac 8 (1:30.36) Thea Lekberg plac 19 (1:42.49) Alice Bergström plac 20 (1:46.22) Alva Jibbefors plac 21 (1:50.00)

Gren 34, 100m Ryggsim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Noel Hodberg plac 9 (1:28.90) Gabriel Hökemyr plac 12 (1:39.28)

Gren 35, 400m Frisim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Filippa Thyrman plac 9 (5:31.07) Matilda Ek plac 11 (5:34.13)

Gren 36, 400m Frisim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Philip Löfbom plac 2 (5:18.83)

Gren 37, 100m Bröstsim fl. C-D, Finaler 11 år och yngre 

Thelma Jansson plac 4 (1:56.09) Linneá Therus plac 5 (1:58.00) Rania Rashiid plac 6 (2:00.55) Alva Andersson plac 7 (2:06.77)

Gren 37, 100m Bröstsim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Maja Nyberg plac 8 (1:41.09) Alice Bergström plac 11 (1:45.39) Paula Johansson plac 16 (1:50.16)

Gren 38, 100m Bröstsim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Noel Hodberg plac 6 (1:33.11) Gabriel Hökemyr plac 9 (1:44.61)

Gren 39, 200m Ryggsim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Elin Nilsson plac 4 (2:42.21)

Gren 40, 200m Ryggsim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Philip Löfbom plac 1 (2:47.72)

Gren 41, 100m Fjärilsim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Frida Medeskog plac 1 (1:23.41)

Gren 43, 100m Medley fl. A-B, Finaler 16 år och äldre 

Liam Fahlin plac 10 (1:47.65)

Gren 43, 100m Medley fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 

Elin Nilsson plac 12 (1:21.35) Matilda Ek plac 18 (1:23.01) Filippa Thyrman plac 20 (1:24.82)

Gren 44, 100m Medley po. C-D, Finaler 12 - 13 år 

Oscar Björstam plac 2 (1:25.96) Oskar Högqvist plac 6 (1:33.60)

Gren 45, 4X50m Medley fl. C-D, Finaler 13 år och yngre 

Karlskoga Sf Damer [2003] plac 3 (2:40.43) Moa Hammarbäck, Alice Bergström, Frida Medeskog, Thea Lekberg

Karlskoga Sf Damer Lag 2 plac 6 (3:09.93) Paula Johansson, Alva Jibbefors, Alva Andersson, Maja Nyberg

Gren 46, 4X50m Medley fl. A-B, Finaler 14 år och äldre 

Karlskoga Sf Damer [2001] plac 6 (2:28.74) Elin Nilsson, Hannah Eriksson-Sundin, Matilda Ek, Filippa Thyrman


Nyhetsarkiv
KLUBBMÄSTERSKAP 20192019-12-11 21:00
Swim of Hope 20192019-12-01 16:30
SPONSORHUSET2019-11-28 08:30
SAMARBETSPARTNERS 20192019-09-10 15:04
SAMARBETSPARTNERS 20192019-05-23 15:24
Stort tack!2019-03-24 10:35
GULDTJUGAN2019-02-23 08:02
Sponsorhuset2019-01-28 12:23
VÅREN 20182018-05-15 18:53
Idrottsrabatten2018-04-03 09:12
Reportage KM 2017-12-172017-12-22 09:05
RESULTAT - KM2017-12-17 17:41
Hoodtröja2017-12-14 21:36
Tack!2017-12-11 19:14
LUCIADOPPET 20172017-12-05 12:55
HÖSTEN 20172017-11-24 10:00
Reportage Filbyter Cup2017-05-29 19:31
Bokningen är öppen! 2017-05-01 12:45
Sommarsimskolan 20172017-04-27 15:58
Är du den vi söker?2017-03-31 18:50
Supportertröja2017-03-29 18:26
Tack till er alla! 2017-03-29 15:25
Handla via Sponsorhuset2017-03-09 15:09
Radio Örebro på besök2017-02-02 15:30
Reportage UGP1 Borlänge2017-02-02 11:41
KM 2016-12-11 Resultat2016-12-11 17:46
Sponsorhuset2016-11-24 20:15
Medaljregn över KSF2016-10-04 12:27
Jättetack2016-05-10 10:36
Reportage Swim Open2016-04-05 07:08
Swim Open Stockholm2016-03-28 22:32
Skomakardoppet Reportage2016-03-07 09:34
NUSS Yngre Reportage2016-02-10 12:48
Årsmöte2016-01-18 06:16
Resultat KM 2015-12-132015-12-13 18:07
LUCIADOPPET i KT2015-12-10 08:48
Luciadoppet 20152015-11-27 22:25
DM (25) Västerås2015-10-22 20:37
UGP 4 Karlskoga2015-10-12 08:43
Wadköpingsdoppet 20152015-09-22 20:19
2015-05-05 10:17
 
Våra samarbetspartners
Vår webbshop
Stöd oss via Sponsorhuset
Stöd oss via Gräsroten
Besök oss på Facebook