LÄGER SKARA 2021
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Karlskoga Simförening
Övrigt
Sum-Sim

UM

Simlinjen

Nivå 4


Måltävling

Vårsimiaden, Höstsimiaden


Träningens syfte

Att simmaren ska få en grundläggande förståelse för simträningens olika

delmoment. Att stimulera till fortsatt utveckling av färdigheter som kommer ha betydelse för den fortsatta prestationsutvecklingen, till exempel förbättrad teknik i alla fyra simsätten som kommer att ge en bättre simork.


Simmare

I UM har vi 19 nyfikna och glada simmare som är mellan 11-15 år!

KM 2021
2022-01-03 16:19
  50 Fjäril 50 Ryggsim 50 Bröstsim 50 Frisim
Oliwia Sularz 50.18 57.97 1.02.19 43.12
Wendela Johrin 45.62 47.78 50.09 39.43
Alice Bratt 44.78 - 57.32 43.09
Mia Miteva 44.92 - - 43.03
Tilda Thelander 46.87 51.74 50.41 42.55
Lisa Åkesson - 50.22 52.46 43.97
Dorina Franjic - - 52.03 45.05
Mari Kingsavanh - - 55.97 48.08
Thea Engfors - - 48.65 42.24
Adam Dättermark 1.11.77 1.02.44 1.00.38 58.19
Jayden Söderberg Gomes 1.14.91 1.07.25 1.06.90 52.16
Julia Handell - 59.59 - 53.53
Elsa Beijar - 53.06 1.05.78 -
Sigrid Winge - 55.41 57.72 50.94
Kerstin Winge - 50.25 57.15 47.55
Olivia Björkbacka - 1.04.84 1.13.72 -
Lucas Erixon - 1.09.89 1.10.68 1.04.30
Theo Mattsson - 54.24 1.07.65 47.09
Alice Ollikainen - - 1.06.62 57.19
Valle Hult - - 1.14.48 56.73
Tilde Quarfordt - DSQ (43.69) 51.06 38.75
Isabelle Karlsson 43.13 41.95 51.59 36.29
Ewelina Lantz 37.44 40.29 48.72 34.50
Tilde Zetterquist 42.48 44.90 45.93 38.31
Elna Wilén DSQ (39.78) 41.87 46.46 33.83
Milton Karlsson Linander 56.81 54.38 56.75 44.63
Arsen Mitev 46.16 47.82 47.34 40.75
Eddie Bergström 37.36 44.17 42.33 34.23
Lucas Eriksson 37.58 41.89 42.56 35.51
Vidar Hellquist 48.00 49.22 50.75 42.22
Viktor Molnar Ljunggren DSQ (40.53) 48.44 50.12 36.56
Linnéa Therus 34.34 35.36 43.28 32.97
Mia Larsson 31.72 33.92 39.84 29.84
Isabelle Johansson 33.77 37.72 34.76 30.38
Alice Bergström 37.66 41.91 44.94 32.78
Mio Gullbrand 34.25 35.22 38.81 29.60
Karl Winge 31.56 35.72 36.97 28.16
Lukas Franz 29.90 31.81 33.80 27.87
Milo Thunberg 31.03 34.89 40.05 28.96
Gabriel Hökemyr 28.67 29.61 32.59 26.07
Linus Åkesson 30.09 30.78 39.00 28.22
Viktor Hellberg 31.53 34.28 35.19 28.40
Gabriel Raicu - 36.74 39.66 -
Hämtning av Newbody
2021-12-16 13:00

Nu har era beställningar från newbody levererats till badhuset.

 

Vi önskar att paketen hämtas ut så snart som möjligt. Planen är att dela ut paketet i samband med ditt barns träning antingen idag eller till helgen. Om ditt barns grupp redan har haft avslutning och därmed har ingen mer träning vänligen kontakta Marcus på numret nedan.

 

Om ni inte kan hämta ut paketet på något av förslagen ovan eller några andra frågor vänligen kontakta Marcus på 072 386 81 40

Inbjudan Klubbmästerskap
2021-12-13 14:13

INBJUDAN 

VARMT VÄLKOMMEN TILL KARLSKOGA SIMFÖRENINGS KLUBBMÄSTERSKAP 

SÖNDAGEN DEN 19 DECEMBER 2021

 

 

Insimning:

15:00 – 15:50 

Tävling:

16:00 

Klasser:

  • RM – Simmare i RM och DM 
  • UM – Simmare i UM 
  • SIMIADEN – Övriga simmare 

Anmälning: 

Anmälningen sker i tävlingsbassängen mellan kl. 14:45 och 15:15 

Tävlingsregler:

 

I klassen RM och UM sammanräknas tiderna från de fyra distanserna. Snabbast blir klubbmästare.  
Om man väljer att inte ställe upp i en distans, eller om man blir diskad räknas långsammast tid i grenen + 10 sekunder. Om man blir diskad erbjuds en chans till omsiming. Svenska Simförbundets tävlingsregler tillämpas. 

I klassen SIMIADEN redovisas tiderna i namnordning, och Svenska Simförbundets tävlingsregler tillämpas inte. 

Publik:

 

Publik är varmt välkommen

 

Grenordning 

Gren 

Distans 

Klass 

Gren 

Distans 

Klass 

1 

50M FJÄRILSIM FLICKOR 

SIMIADEN 

13 

50M BRÖSTSIM FLICKOR 

SIMIADEN 

2 

50M FJÄRILSIM POJKAR 

SIMIADEN 

14 

50M BRÖSTSIM POJKAR 

SIMIADEN 

3 

50M FJÄRILSIM FLICKOR 

UM 

15 

50M BRÖSTSIM FLICKOR 

UM 

4 

50M FJÄRILSIM POJKAR 

UM 

16 

50M BRÖSTSIM POJKAR 

UM 

5 

50M FJÄRILSIM FLICKOR 

RM 

17 

50M BRÖSTSIM FLICKOR 

RM 

6 

50M FJÄRILSIM POJKAR 

RM 

18 

50M BRÖSTSIM POJKAR 

RM 

7 

50M RYGGSIM FLICKOR 

SIMIADEN 

19 

50M FRISIM FLICKOR 

SIMIADEN 

8 

50M RYGGSIM POJKAR 

SIMIADEN 

20 

50M FRISIM POJKAR 

SIMIADEN 

9 

50M RYGGSIM FLICKOR 

UM 

21 

50M FRISIM FLICKOR 

UM 

10 

50M RYGGSIM POJKAR 

UM 

22 

50M FRISIM POJKAR 

UM 

11 

50M RYGGSIM FLICKOR 

RM 

23 

50M FRISIM FLICKOR 

RM 

12 

50M RYGGSIM POJKAR 

RM 

24 

50M FRISIM POJKAR 

RM 

Påminnelse om Newbody
2021-12-01 18:00

Påminner om att sista dagen att beställa Newbody är den 6 december. 

 

Om ni inte har lagt in beställningarna ännu är det läge att göra det, ni gör det via denna länk: 

https://www.newbody.se/reg/TDOEULF

 

Om ni saknar katlog kan ni hitta alla produkter via denna länk: https://www.newbodyfamily.com/sv-se/shop/

 

Kom ihåg att det inte är något säljtvång! 

 

Om ni har fårgor vänligen kontakta info@karlskogasf.se 

Anmälda simmare Wasasimmet
2021-11-21 14:16

Nedan ser ni vilka som är anmäla till Wasasimmet i Kristinehamn. Om vi har missat att anmäla någon eller saknar någon gren vänligen hör av er till er tränare. 

 

Elsa Beijar 2010

5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Eddie Bergström 2008

4 50m Fjärilsim 00:38.96 25m
6 50m Bröstsim 00:42.13 25m
10 50m Ryggsim 00:00.00 25m
16 50m Frisim 00:34.83 25m
18 100m Medley 00:00.00 25m

 

Olivia Björkbacka 2013

1 25m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:00.00 25m

 

Anders Björkgren 2010

6 50m Bröstsim 00:00.00 25m
18 100m Medley 00:00.00 25m

 

Alice Bratt 2008

3 50m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Viggo Carpenter 2011

6 50m Bröstsim 00:00.00 25m
10 50m Ryggsim 00:00.00 25m
16 50m Frisim 00:00.00 25m

 

Thea Engfors 2009

5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m

 

Lucas Eriksson 2008

4 50m Fjärilsim 00:42.28 25m
6 50m Bröstsim 00:42.40 25m
10 50m Ryggsim 00:42.74 25m
16 50m Frisim 00:36.10 25m
18 100m Medley 00:00.00 25m

 

Lucas Erixon 2010

2 25m Fjärilsim 00:00.00 25m
6 50m Bröstsim 00:00.00 25m
16 50m Frisim 00:00.00 25m

 

Flora Florenius 2009

9 50m Ryggsim 00:47.92 25m
15 50m Frisim 00:38.83 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Molly Gullbrand 2010

5 50m Bröstsim 00:00.00 25m

15 50m Frisim 00:00.00 25m

 

Julia Handell 2013

5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
13 25m Frisim 00:00.00 25m

 

Simon Johansson 2008

4 50m Fjärilsim 00:00.00 25m
6 50m Bröstsim 00:00.00 25m
10 50m Ryggsim 00:00.00 25m
16 50m Frisim 00:00.00 25m

 

Linnea Johnsson 2007

3 50m Fjärilsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Wendela Johrin 2010

1 25m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Isabelle Karlsson 2008 9

50m Ryggsim 00:43.55 25m
15 50m Frisim 00:34.63 25m

 

Milton Karlsson Linander 2008

4 50m Fjärilsim 00:58.60 25m
6 50m Bröstsim 00:53.77 25m
10 50m Ryggsim 01:06.73 25m
16 50m Frisim 00:44.80 25m
18 100m Medley 02:24.48 25m

 

Saga Larsson 2008

3 50m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Arsen Mitev 2009

6 50m Bröstsim 00:00.00 25m
16 50m Frisim 00:00.00 25m
18 100m Medley 00:00.00 25m

 

Mia Miteva 2011

1 25m Fjärilsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Dina Muminovic 2010

1 25m Fjärilsim 00:20.84 25m
5 50m Bröstsim 00:43.16 25m
9 50m Ryggsim 00:39.52 25m
15 50m Frisim 00:31.94 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Sofia Olsson 2011

5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Robin Persson 2011

10 50m Ryggsim 00:00.00 25m
16 50m Frisim 00:00.00 25m

 

Tilde Quarfordt 2009

5 50m Bröstsim 01:04.08 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:57.24 25m

 

Gabriel Raicu 2003

4 50m Fjärilsim 00:36.65 25m
8 100m Bröstsim 01:23.24 25m
16 50m Frisim 00:30.16 25m
18 100m Medley 01:20.61 25m

 

Oliwia Sularz 2009

3 50m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Mollie Sundberg 2008

3 50m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Jayden Söderberg Gomes 2012

6 50m Bröstsim 00:00.00 25m
14 25m Frisim 00:00.00 25m

 

Astrid Söderlind 2010

1 25m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Tilda Thelander 2011

1 25m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Dora Tolstoy 2009

5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:51.25 25m
15 50m Frisim 00:38.62 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Elna Wilen 2009

3 50m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:43.90 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:32.24 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Kerstin Winge 2011

5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m

 

Sigrid Winge 2011

5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m

 

Emilia Wunder 2008

5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m

 

Tilde Zetterquist 2009

3 50m Fjärilsim 00:44.54 25m
5 50m Bröstsim 00:45.45 25m
9 50m Ryggsim 00:44.88 25m
15 50m Frisim 00:35.92 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m

 

Lisa Åkesson 2010

1 25m Fjärilsim 00:00.00 25m
5 50m Bröstsim 00:00.00 25m
9 50m Ryggsim 00:00.00 25m
15 50m Frisim 00:00.00 25m
17 100m Medley 00:00.00 25m 

Kommande aktiviteter
Nyheter från sektionen
Tävlingsgrupper, 07/01 10:26 
Tävlingsgrupper, 01/04 13:13 
Tävlingsgrupper, 10/03 20:08 
Tävlingsgrupper, 03/03 22:05 
Tävlingsgrupper, 25/02 17:43 
Nyheter från föreningen
 
Våra samarbetspartners
Vår webbshop
Stöd oss via Sponsorhuset
Stöd oss via Gräsroten
Besök oss på Facebook